24.10. se v pražské O2 aréně uskuteční jubilejní 15. ročník FMX Gladiator Games. Pojďme se společně ohlédnout do historie tohoto extrémního sportu. Freestyle motokros se začal vyvíjet dávno před tím, než se zformoval pod zkratku FMX. To když se jezdci motokrosu snažili na skocích dostat tělo, či motorku do polohy jiné, než závodní. U nás byl tímto průkopníkem Petr Kuchař. Jeden z našich nejlepších motokrosových závodníků vynikal ve skákavé odnoži – superkrosu. Kuchta byl přesně ten typ jezdce, co prostě musel bavit lidi, i když se nezávodilo. O přestávkách mezi jízdami skákal pro diváky různé whipy přes cílovou lavici.

Píše se rok 1998 a Kuchta začíná spolupráci s Markem Rejmanem, Značka oblečení No Fear, kterou Rejman zastupoval na českém trhu, se stává Kuchtovým sponzorem. Mimo jiných v té době No Fear podporuje také Travise Pastranu a Carey Harta, jedny z průkopníků FMX v USA. V listopadu 1999 se Kuchta účastní skvěle obsazeného superkrosového závodu v Itálii, kde se sešla kompletní světová špička. A tady se začala psát historie FMX v České republice. Kuchař s Rejmanem sledovali jednu z rozjížděk, když se kolem nich ve volném tempu proletěli vzduchem Edgar Torronteras a Lukas Weiss. Oba ve vzduchu protáhli tělo do tenkrát obrovského triku superman seatgrab. Rejmanovi zazářili oči a křikl na Kuchtu. „Tohle se nauč. Tohle se nauč a já u nás uspořádám akci pro FMX a Edgara přivezu“, slíbil Kuchtovi. A tak se stalo. Na jaře si Kuchta postavil první rampu, ze které doma v Hustopečích zkoušel skákat triky. Je nutno dodat, že v té době nebyly žádné foam pity, skákalo se rovnou na hlínu a každý nepovedený skok pěkně bolel, pokud neskončil rovnou zlomeninou. Nicméně progres, který Kuchta zaznamenával každý den, byl neskutečný. Mezitím se stanovilo datum a místo první FMX akce v České republice – září 2000 v brněnské hale Rondo. V Praze tenkrát nebylo možné pořádat nic z důvodu konání neslavně proslulého kongresu Mezinárodního měnového fondu.

Marek Rejman měl tenkrát největší problém sehnat dostatek FMX jezdců. V té době jich moc nebylo. Kuchtovi ale slíbil, že přiveze Edgara Torronterase, tehdejší hvězdu ze Španělska. Manažerka Torronterase zastupovala také Mad Mika Jonese a Toma Clowerse z USA. Další legendy FMX. Seznam doplnili Jeremy Lamblin a Manu Troux z Francie a Kornel Nemeth z Maďarska. Brněnské Rondo bylo svědkem první Freestyle motokrosové akce v Evropě. O tomto významném prvenství se však Rejman dozvěděl až v roce 2003 od další světové FMX legendy Andy Bella. Další významná prvenství tohoto ryze českého podniku dala světové scéně FMX nejen spoustu inspirace, ale také otevřela dveře našim jezdcům do světa. FMX Gladiator Games měli a mají ve světě skvělý zvuk. Letošní oslavy 15. narozenin této kultovní akce si přijede užít Nate Adams, jeden z nejlepších FMX jezdců historie, David Rinaldo, mistr světa 2013, Daniel Bodin, několikanásobný vítěz X Games, a samozřejmě naši Zdeněk Fusek, Radek Bílek, Libor Podmol, Petr Pilát, Martin Koreň, Matěj Česák. A Petr Kuchař.